W latach 60-tych i 70-tych w Polsce, przed erą VHS, filmowanie na 8 milimetrowej, celuloidowej, światłoczułej taśmie stawało się coraz bardziej popularne. Już nie tylko kluby czy domy kultury robiły filmy, ale także amatorzy. Dostęp do kamer, przeglądarek, przycinarek taśmy, filmów i możliwości ich wywołania stawał się łatwiejszy. Powstawało coraz więcej amatorskich relacji ze ślubów, podróży, pogrzebów czy innych uroczystości. Często po śmierci ich twórcy, filmowca amatora, spadkobiercy nie wiedzą jak mogliby zobaczyć co na tych starych taśmach jest uwiecznione! A mogą być naprawdę unikatowe rzeczy lub coś zupełnie nieprzydatnego. I na ten problem mamy rozwiązanie. Można ostrożnie przy użyciu naszej przeglądarki przejrzeć przed skanowaniem taśmę i zdecydować co skanować a co nie. Cenę skanowania poklatkowego można znaleźć w naszym cenniku usług. Polecamy w szczególności obróbkę cyfrową po surowym skanowaniu. Przykłady znajdziecie Państwo na YouTube oraz w naszej Galerii filmów.
Postanowiliśmy więc zakupić prostą, ręczną przeglądarkę do najpopularniejszych amatorskich filmów światłoczułych 8 mm i Super 8 mm. Jest przeglądarka i zarazem maszynka do przycinania filmu japońskiej firmy Minette, prawdopodobnie wyprodukowana w latach 70-tych. Posiada regulację ostrości oraz żarówkowe podświetlanie filmu. Poniżej prezentujemy ją na zdjęciach:
Możecie Państwo za DARMO skorzystać z niej u nas na miejscu w firmie (choć wiele miejsca w naszym lokalu nie ma ;-) lub za niewielką opłatą wypożyczyć ją do domu.
Innym sposobem na obejrzenie filmów przed skanowaniem jest zakup lub uruchomienie starego projektora filmowego. Jednak może to być zarówno kosztowne jak i szkodliwe dla filmu. Źle ustawiony lub wadliwy projektor może uszkodzić (zerwać, zniszczyć) boczną perforację filmu co może bardzo utrudnić późniejsze skanowanie poklatkowe takiego filmu. Co wpływa na końcowy efekt opisaliśmy w tym artykule: Co to jest skanowanie poklatkowe i co wpływa na jakość skanowania? Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się jak działał popularny w swoim czasie projektor filmowy "RUŚ" koniecznie obejrzyjcie poniższy film:
Dziękujemy Panu Adamowi Śmiałkowi za możliwość zamieszczenia jego interesującej opowieści o projektorze RUŚ na naszej stronie. Poniżej kontakt do autora filmu: